Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2012

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - INTERNATIONAL SAILING REGGATTA OFTH 26

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.
ΤΡΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΑΥΤΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

Το τριήμερο 26- 28 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκαν οι Διεθνείς Ιστιοπλοϊκοί Αγώνες “2nd International Sailing Reggata 2012” που διοργάνωσε ο Όμιλος Φίλων Θαλάσσης στη Θεσσαλονίκη. Οι αγώνες χαρακτηρίστηκαν από το υψηλό επίπεδο , τόσο οργανωτικά όσο και από άποψη συμμετοχών αφού συγκέντρωσαν ιστιοπλόους από 12 συλλόγους της Βόρειας κυρίως Ελλάδας αλλά και της Αθήνας και των Ιωαννίνων, καθώς και 2 ομίλων της Τουρκίας και ενός της Βουλγαρίας . Ενδεικτικό του υψηλού επιπέδου των συμμετοχών είναι το γεγονός ότι οι αθλητές της Τουρκίας που κατέλαβαν τις δύο πρώτες θέσεις στη γενική κατάταξη στα σκάφη Optimist, είναι μέλη της Εθνικής Ομάδας της χώρας τους.
Ο καιρός και σε αυτή τη διοργάνωση δεν στάθηκε σύμμαχος στις προσπάθειες των νεαρών ιστιοπλόων αφού την πρώτη ημέρα των αγώνων(26/10) λόγω άπνοιας και μετά από πολύωρη αναμονή πραγματοποιήθηκε μόνο μια ιστιοδρομία, ενώ τη δεύτερη μέρα διεξήχθησαν 2 ιστιοδρομίες με ισχυρή βροχή που ήταν και οι καθοριστικές για το τελικό πλασάρισμα των αθλητών στη Γενική Κατάταξη, αφού την τρίτη και τελευταία ημέρα των αγώνων δεν έγινε καμία ιστιοδρομία , λόγω της άπνοιας και της βροχής αλλά και της απαγόρευσης από το Λιμεναρχείο της εισόδου των σκαφών στη θάλασσα νωρίς, λόγω των χαμηλών πτήσεων και ελιγμών του αερομαχητικού για τις ανάγκες της παρέλασης.
Ο Ναυτικός Όμιλος Κατερίνης συμμετείχε στους αγώνες με οκτώ ιστιοπλόους (4 στα σκάφη Optimist και 4 στα σκάφη Laser 4,7) οι οποίοι πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις , τόσο οι πιο έμπειροι όσο και οι νεότεροι και κατέκτησαν τρία μετάλλια σε ισάριθμες κατηγορίες.
Στα σκάφη Laser 4,7 που συγκέντρωσαν 35 συμμετοχές : χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ζωή Μανιώτη στα κορίτσια ενώ στην 5η θέση κατατάχθηκε η Δήμητρα Μητσοκάπα. Στα αγόρια 12οςκατατάχθηκε ο Δημήτρης Πασχούλης και 15ος ο Σωκράτης Γαγανέλης
Στα σκάφη Optimist που συγκέντρωσαν 114 συμμετοχές : αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία κορασίδων κατέκτησε η Σοφία Κοπρένσκα , και χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία παίδων ο Σπύρος Κυριακίδης. Στην κατηγορία παίδων επίσης πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Ευάγγελος Βαρμπένης πολύ κοντά στα μετάλλια, και ο Γιάννης Ψωμιάδης.
Τους αγώνες και τις απονομές των επάθλων παρακολούθησε πλήθος φίλων της ιστιοπλοΐας, ενώ στη μικρή γιορτή που δόθηκε για τους αθλητές το Σάββατο παρευρέθηκε και ο Υφυπουργός Αθλητισμού Γιάννης Ιωαννίδης.