Κυριακή 29 Μαΐου 2011

Μπαρτσελόνα, μια υπέροχη ομάδα…

Η Μπαρτσελόνα είναι ξανά πρωταθλήτρια Ευρώπης. Σε μια ακόμη ονειρική παράσταση, ο Μέσι και η παρέα του έκρυψαν την μπάλα και κέρδισαν 3-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Γουέμπλεϊ.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι Άγγλοι στο ματς αλλά στο 27΄ο Πέδρο από θέση μέσα δεξιά άνοιξε το σκορ μετά από μαγική πάσα του Τσάβι. Οι «μπλαουγκράνα» ήλεγχαν πλέον το παιχνίδι, αλλά από ένα λάθος πλάγιο του Αμπιντάλ η Μάντσεστερ έκλεψε την μπάλα και με γρήγορες εναλλαγές, ο Γκιγκς (από θέση οφσάιντ) πάσαρε στον Ρούνεϊ και ο τελευταίος με δυνατό σουτ από την καρδιά της περιοχής έκανε στο 34’το 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου καθώς η μεγάλη  ευκαιρία της Μπαρτσελόνα πριν την ανάπαυλα,(το γύρισμα του Βίγια στον Μέσι) δεν έγινε γκολ
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα φουριόζα να παίρνει αμέσως την πρωτοβουλία και να ψάχνει το γρήγορο γκολ. Το Γουέμπλεϊ άρχισε να …κατηφορίζει, με την Γιουνάιτεντ να έχει κλείσει τις γραμμές της . Στο 52’ ο Φαν Ντερ Σαρ απέκρουσε το σουτ του Άλβες, όμως δύο λεπτά αργότερα δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στην προσπάθεια του Μέσι. Ο Αργεντινός  αποφάσισε να μη σουτάρει αλλά να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και έτσι απλά γράφτηκε το 2-1. Ο Φέργκιουσον έκανε μία εσωτερική αλλαγή, βάζοντας στο κέντρο τον Παρκ και τοποθετώντας αριστερά τον Γκιγκς, αλλά κάτι τέτοιο δεν ήταν δυνατό να αλλάξει την εικόνα του αγώνα, θέλοντας να πιέσει με τον Κορέατη τον Μέσι. Λίγο αργότερα, ο Φάμπιο αναγκάστηκε να αφήσει την θέση του στον Νάνι (ο Βαλέντσια γύρισε σε θέση δεξιού μπακ), αλλά το ματς κρίθηκε δευτερόλεπτα αργότερα. Λάθος διώξιμο των Άγγλων και ένα υπέροχο σουτ του Βίγια, με τον Φαν Ντερ Σαρ να μην μπορεί να κάνει τίποτα και μοιραία να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του για τρίτη φορά.

Η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος. Η Γιουνάιτεντ δεν μπορούσε να αντιδράσει, η Μπαρτσελόνα ήταν από άλλο πλανήτη και απλά όλοι περίμεναν το τέλος από τον Κασάι. Το 3-1 έμεινε, οι Καταλανοί δίκαια πήραν την κούπα και στέφθηκαν για τέταρτη φορά, δεύτερη στο Γουέμπλεϊ πρωταθλητές Ευρώπης. Μέσι, Ινιέστα αλλά κυρίως ο τεράστιος Τσάβι, οι κορυφαίοι των πρωταθλητών. Ο Ρούνεϊ ήταν με διαφορά ο καλύτερος από την Μάντσεστερ. Ο Φαν Ντερ Σαρ ευθύνεται στα δύο πρώτα γκολ, αλλά τα χρόνια περνάνε γρήγορα…